Pruszcz Gdański
Galeria zdjęć własnych gminy Pruszcz GdańskiJak wynika z badań archeologicznych, skupiska ludzkie na terenach współczesnej gminy Pruszcz Gdański funkcjonowały już w epoce kamiennej. Teren ten, leżący w pobliżu ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego, stanowił ważny punkt handlowy na tzw. szlaku bursztynowym.
Większość wsi wchodzących w skład gminy pochodzi z czasów panowania na tych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Do najstarszych należą: Juszkowo, Rusocin, Cieplewo i Łęgowo.
Baza turystyczna
Szlak Mennonitów – szlak biegnący przez nizinną cześć gminy Pruszcz Gdański, a więc płaski, przyjemny teren stanowiący idealną trasę dla rodzin z dziećmi. Cały szlak liczy 195 km i wiedzie z Gdańska do Elbląga. Trasa rowerowa na terenie gminy Pruszcz Gdański ma ponad 16,5 km długości i biegnie od Przejazdowa do Kiezmarku z odnogą z Wróblewa do miejscowości Grabiny – Zameczek.
Płaski teren pozwala na spokojne pokonywanie odległości nawet przez dzieci. Trasa nie jest bynajmniej monotonna. Spotkamy na niej wiele ciekawych zabytków, będących dziedzictwem Mennonitów: domy podcieniowe, gotyckie kościoły lub ich ruiny, drewniana dzwonnica, dawne cmentarze oraz urządzenia hydrotechniczne: kanały, śluzy, oraz mosty.
Szlak Elektrowni Wodnych Rzeki Raduni – Unikalny w Polsce kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych znajduje się na rzece Raduni między Straszynem a Pruszczem Gdańskim. Na odcinku około siedmiu kilometrów turysta podziwiać może cztery zabytkowe i czynne do dzisiaj elektrownie wodne z początku XX wieku. Szlak rozpoczyna się w Straszynie w pobliżu Obwodnicy Trójmiejskiej. Po drodze przepływa się na zmianę przez wartkie i szybkie odcinki rzeki oraz jeziora zaporowe przy elektrowniach wodnych. Pokonanie odcinka ze Straszyna do Pruszcza Gdańskiego zajmuje dwie godziny. Trasa ta jest wyjątkowo ciekawa ze względu na położone przy niej elektrownie, malownicze krajobrazy, możliwość relaksu w otoczeniu przyrody.
Elementem szlaku jest Centrum Rekreacji Juszkowo – Kompleks sportowy z przystanią kajakową oraz magazynem sprzętu wodnego. Dodatkowo nad brzegiem rozlewiska rzeki w odległości 200 m od elektrowni wodnej zbudowano pomost do cumowania sprzętu dla amatorów sportów wodnych. Na terenie centrum można także korzystać z trasy pieszo-rowerowej, boiska do koszykówki i swoistej „ścieżki zdrowia”, wzdłuż której zainstalowane są rozmaite urządzenia rekreacyjne służące do wzmacniania mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.
Stanica wodna – Stanica wodna w Wiślince to oferta skierowana zarówno do mieszkańców gminy, jak również do żeglarzy pragnących skorzystać z atrakcji Pętli Żuław. Leżąca blisko mostu pontonowego na Wyspę Sobieszowską, osłonięta od wiatru i wyposażona w odpowiednią infrastrukturę przystań żeglarska, to bardzo ważny i potrzebny element infrastruktury żeglarskiej na tym odcinku trasy.
Na wyposażenie stanicy składa się pomost cumowniczy dla 8 jednostek, stumetrowy hangar dla sprzętu pływającego, dźwig, a także mniejsze pomosty przeznaczone dla jachtów, łodzi motorowych i kajaków. Dla zmotoryzowanych wybudowano utwardzony plac z parkingiem. Pojawiła się również wiata rekreacyjna z miejscem na grilla.
Zabytki
Aktualnie prawną ochroną objęte są następujące obiekty i zespoły zabytkowe (wpisane do rejestru zabytków województwa pomorskiego):
Bogatka – dom mieszkalny nr 22 z 1819 roku (nr dec. 688),
Dziewięć Włók – dom mieszkalny z 1829 roku (nr dec. 674),
Goszyn – zespół folwarczny XIX/XX wiek (nr dec. 1120),
Łęgowo – kościół parafialny (nr dec. 20),
Rusocin – zespół dworsko – parkowy z końca XIX wieku (nr dec. 1149),
Wiślinka – dom mieszkalny nr 7 z 1799 roku (nr dec. 676),
Wiślina – dom mieszkalny nr 33 z 1830 roku (nr dec. 677),
Wiślina – brama cmentarna – dzwonnica z 1792 roku (nr dec. 675),
Żuława – kościół filialny z połowy 1860 roku (nr dec. 225)
Podzielona na dwie malownicze krainy – depresyjne Żuławy Wiślane, zwane również „Gdańską Holandią” oraz graniczącą z Pojezierzem Pomorskim Wyżynę – gmina Pruszcz Gdański przyciąga turystów z różnych zakątków Polski i Europy. Dysponuje nie tylko atrakcyjną bazą turystyczną (Centrum Rekreacji Juszkowo, Szlak Mennonitów, Szlak Elektrowni Wodnych Rzeki Raduni i in. ), ale również hotelową i gastronomiczną (Centrum Bankietowo – Konferencyjne „Pod Lipami” oraz Zajazd Korona w Łęgowie, Hotel Gniecki oraz Czarna Perła w Przejazdowie, Hotel Merkury w Straszynie, gościniec „Pod Kasztanem” w Wiślinie, „Zielona Farma” w Rokitnicy, gospodarstwo agroturystyczne AGA w Jagatowie i in.).
Cykliczne imprezy w gminie Pruszcz Gdański
Żuławski Tulipan
Żuławski Tulipan to wyjątkowe święto na mapie Pomorza, a nawet kraju. Od 2009 roku organizowane jest w urokliwej wsi Mokry Dwór, zagłębiu hodowlanym tych pięknych kwiatów. Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów – jedyny taki w Polsce, ale dlatego, że to ludzie układają kwiaty bez względu na pogodę. Do tej pory tysiące osób z całego województwa podziwiało niebanalne kompozycje z tulipanów. Podczas pierwszej edycji w 2009 roku układano nietypowe wzory, które zaprojektował ormiański artysta. W 2010 roku uczczono jubileusz urodzin Fryderyka Chopina, dlatego głównym motywem kompozycji był portret wielkiego kompozytora. Natomiast w 2011 roku nawiązano do roku Jana Heweliusza, a więc kompozycje przedstawiały Układ Słoneczny i znaki zodiaku, przygotowane przez pana Bogusława Izdebskiego. W 2012 roku olbrzymiej wielkości dywan nawiązywał do Euro 2012. W 2013 roku motywem przewodnim imprezy był „Tulipanowy bajkowy świat”.
Podziwianiu dywanu ułożonemu z główek tulipanów towarzyszą:
– konkurs na najładniejszą kompozycję własną,
– pokazy spadochroniarskie,
– stoiska gastronomiczne, rękodzieła,
– koncerty oraz występy dzieci i młodzieży,
– pokazy fajerwerków,
– wspólna fotografia uczestników imprezy przy kwiatowym dywanie.
Dzień Seniora
poczęstunek połączony z występami zespołów i zabawą taneczną „pod chmurką”. Organizowana przez Wójta Gminy impreza przynosi starszym mieszkańcom gminy wiele radości. Każdego roku przyświeca jej pozytywna myśl. Ostatnio świętowano pod hasłem „Kto się śmieje, ten nie płacze!”
Dożynki Gminne
każdego roku we wrześniu gmina obchodzi Święto Plonów. Rolę gospodarza dożynek każdego roku pełni inne sołectwo – naprzemiennie: z części żuławskiej lub z części wyżynnej gminy. Imprezie towarzyszą liczne występy i konkursy, m.in. na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, na najlepszą tradycyjną nalewkę czy najlepszy sernik dożynkowy.
Olimpiada Sołectw
Rzut ringo na bronę i wałkiem w balot słomy, bicie piany i obieranie jabłek na długość skórki – do tych i innych konkurencji każdego roku stają w szranki sołectwa gminy Pruszcz Gdański. Impreza wywołuje dużo emocji na długo przed rozpoczęciem. Sołectwa nie tylko przygotowują się sprawnościowo, ale też wizualnie. Olimpiadę rozpoczyna bowiem barwna parada drużyn w niezwykłych strojach.
Nasze oczekiwania związane z budową autostrady były jak najbardziej uzasadnione – przyznaje Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański, na terenie której przybywa nowych firm, a istniejące przeprowadzają poważną rozbudowę. – Powstają nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.
Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się tereny położone bezpośrednio przy autostradzie. To tu swoje siedziby mają takie firmy jak: Bud – Mat, Viessmann, Fakro, Truck – Wis – Dzik, DB Shenker czy hurtownia ogrodnicza Biedronka.
Z kolei istniejące zakłady zwiększają swoją powierzchnię. Obecnie rozbudowę prowadzą: znany w Europie producent okien i drzwi Norwood oraz Centrum Logistyczne Lidl.