Informacje ogólne

Chełmża jest ważnym ośrodkiem turystycznym powiatu toruńskiego. To dawna stolica diecezji chełmińskiej (1243-1824), wzmiankowana w źródłach pisanych już w 1222 r., jeszcze pod nazwą – Łoza. Prawa miejskie otrzymała w 1251 r. i aż do początku XIX w. traktowana była przede wszystkim jako miasto biskupie.
Na przełomie XIX i XX w., dzięki rozwojowi komunikacji i miejscowego przemysłu, Chełmża stała się trzecim pod względem wielkości miastem dawnej ziemi chełmińskiej. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z neogotyckim ratuszem w centrum.
Turystyczna atrakcyjność Chełmży oparta jest w głównej mierze na walorach położonego częściowo w jej granicach Jeziora Chełmżyńskiego, które jest największym w całym powiecie toruńskim. Należy ono do typowych jezior rynnowych, składa się z głównej rynny i prawie równoległej do niej południowej odnogi. Jest to zbiornik o powierzchni 299,4 ha, długości 6.100 m i głębokości do 27,1 m. Jego wody zaliczane są do drugiej klasy czystości. Ponadto nad Jeziorem Chełmżyńskim udostępnione są dla turystów trzy plaże.

 

Główne zabytki Chełmży

Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy w Chełmży

Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy w Chełmży

Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy – Pochodząca z 1251 r. świątynia należy do najokazalszych i najciekawszych zabytków Pomorza. Została wybudowana głównie w stylu gotyckim, a barokowe zakończenie wieży wzniósł w 1699 r. Magistrat Miasta Torunia.

Kościół filialny pod wezwaniem św. Mikołaja – świątynia pochodzi z 1248 r.Świątynia pochodzi z 1248 r., została wybudowana z cegły i kamieni polnych, posiada prezbiterium zwrócone ku wschodowi (jest orientowana). Kościelna wieża posiada dach czterospadowy z osadzoną na szczycie latarnią, zwieńczoną iglicą. Wnętrze kościoła ma układ pseudo bazyliki

Cmentarz katolicki z pierwszej połowy XIX w.

Szlaki turystyczne

Dla osób uprawiających turystykę rowerową proponujemy trzy szlaki turystyczne (pieszo – rowerowe) o ciekawej konfiguracji dla rowerzystów:
Żółty – Papowo Bisk.- Bielczyny – Chełmża.
Niebieski – Chełmża – Mirakowo – Kamionki – Gronowo – Młyniec – Ciechocinek.
Zielony – Chełmża – Kuchnia – Grodno – Kiełbasin – Kiełbasinek – Dźwierzno – Zelgno – Witkowo – Dziemiony – Skąpe – Bielczyny – Głuchowo – Nawra – Kończewice – Chełmża.

Baza noclegowa

W Chełmży znajduje się 1 hotel trzygwiazdkowy z 250 miejscami noclegowymi oraz 1 motel z 39 miejscami noclegowymi.

Baza kulinarna

Na terenie Chełmży znajdują się 3 pizzerie, 3 bary , 2 restauracje, w których serwuje się dania kuchni włoskiej oraz tradycyjne polskie.

  Chełmża i okolice

Chełmża i okolice

Cykliczne imprezy

Półmaraton Chełmżyński o puchar Burmistrza Miasta – zawsze 1 maja
Wiosenny oraz jesienny rajd rowerowy
o puchar Burmistrza Miasta
Dni Chełmży
– w trzeci weekend lipca

Korzyści płynące z autostrady A1

– Lepsze skomunikowanie miasta z siecią dróg krajowych i autostrad.
– Poprawa atrakcyjności inwestycyjnej miasta.
– Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego (odciążenie dróg powiatowych i wojewódzkich).
– Skrócenie czasu przejazdu, przewozów i w związku z tym poprawa dostępności do innych miast oraz usług publicznych (edukacji, ochrony zdrowia , kultury i rynków pracy).

Gdańsk Transport Company S.A.

ul. Powstańców Warszawy 19 | 81-718 Sopot | Tel.:+48 58 521 50 00 | Fax:+48 58 521 77 00 | gtc@gtcsa.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone | 2014 Gminy Autosrtady A1 | Powered by AVG Studio