Historia gminy

Pierwsza wzmianka na temat Pszczółek, ówcześnie wsi Psolcicz, pochodzi z 1307 roku. Dlatego też rok ten uznano za symboliczną datę powstania Pszczółek. Jednakże ślady w postaci znalezisk archeologicznych potwierdzają istnienie na tych terenach osadnictwa jeszcze w głębokiej starożytności. Warto wiedzieć, że przez teren naszej gminy przebiegała tzw. „droga kupców”, a także trasa przemieszczania armii dążących do zdobycia Gdańska. Przy obecnej południowej granicy gminy, w okolicy Kolnika, znajdowała się granica Wolnego Miasta Gdańska.
Gospodarzami części terenu gminy Pszczółki, w szczególności wsi Skowarcz i Różyny, był zakon cystersów z Oliwy. Ważną rolę w utrzymaniu klasztoru odgrywało m.in. bartnictwo (później pszczelarstwo). Miód służył za substancję słodzącą i dodatek do trunków, a wosk wykorzystywano do wykonania świec ołtarzowych i oświetlania pomieszczeń.
Tutejsze tradycje pszczelarskie przetrwały próbę czasu i są silne aż do dziś. Z tego też powodu w 2001 roku gminie został nadany herb prezentujący trzy pszczoły na zielonym tle. Ponadto od 1957 roku funkcjonuje tu koło pszczelarzy, a od 2006 roku działa Muzeum Miodu.

Na podstawie książki „Zarys dziejów gminy Pszczółki od czasów najdawniejszych do 1945 roku” Dariusza Dolatowskiego

Atrakcje turystyczne

Znakiem rozpoznawczym Pszczółek jest XIX-wieczny wiatrak holenderski, który z pewnością dostrzegą kierowcy poruszający się drogą krajową nr 91. W miejscowości gminnej warto również zobaczyć kościół parafialny, którego oświetlona sylwetka wspaniale prezentuje się nocą. W Parku Lipowym odtworzony został drzewostan lipy drobno i szerokolistnej, wykonane został również nasadzenia roślin miododajnych, a obecnie powstaje jedna z największych kolekcji odmian lipy w Europie. Rowerzystów zachęcamy do przejażdżki powstałym na dawnym nasypie kolejowym Cysterskim Traktem Rowerowym, którym można dojechać z Pszczółek do Żelisławek. Po przeciwnej stronie drogi krajowej również na dawnym nasypie kolejowym znajduje się Cysterski Deptak Widokowy, na którym można obejrzeć kompozycje składające się głównie z roślin nektaro i pyłkodajnych, w tym dekoracyjne odmiany wiśni, w otoczeniu przepięknej małej architektury.
Ogromne wrażenie robi zespół pałacowo-parkowy w Żelisławkach, który ostatecznego kształtu nabrał w XIX wieku. W pobliżu pałacu znajduje się lapidarium prowadzone przez Kazimierza Kowalkowskiego, historyka z pasją.
W Różynach koniecznie trzeba zwiedzić uroczy barokowy kościół p.w. Św. Wawrzyńca, pamiętający czasy cystersów. Zabytkowy jest nie tylko sam budynek kościoła, ale i bogate wyposażenie, w tym organy wykonane przez Freidricha Rudolfa Dalsza, słynnego gdańskiego organmistrza. Niemalże naprzeciwko kościoła znajduje się kolejny zabytek, dom podcieniowy z XVIII wieku.
Wymarzonym miejscem na spacery jest Wzgórze Nadziei we wsi Ulkowy. Prowadzi na nie droga krzyżowa. A z drugiej strony wzgórza rozciąga się przepiękny widok na pagórkowaty krajobraz, na którym często wypasane są konie. W pobliżu znajduje się przepiękny park z odtworzonymi ruinami dworku i bramą wjazdową.
Przejeżdżając przez Kolnik warto zajrzeć do przepięknego obiektu wybudowanego w pierwszej połowie XX wieku jako domu gminnego. Obecnie znajduje się tu siedziba Fundacji „Żyć Godnie”. Poza pracami plastycznymi osób niepełnosprawnych można tu obejrzeć ogród, w którym znajduje się m.in. wielowiekowa topola, najstarsze drzewo w gminie.
W gminie Pszczółki znajduje się Muzeum Miodu. Jest to muzeum interaktywne, które poza zwiedzaniem pozwala odwiedzającym na „doświadczenie” wielu miodowych przyjemności. Można tu posmakować różnych gatunków miodu, rozebrać na części, pokręcić i przymierzyć prezentowane eksponaty, „skręcić” z węzy własną świeczkę, a także dowiedzieć się, co możemy zrobić, by uczynić nasz świat przyjazny pszczołom.

Baza noclegowa i baza kulinarna

W gminie Pszczółki znajdują się 1 hotel z restauracją, 2 gospodarstwa agroturystyczne, kilka kwater prywatnych a także 3 niewielkie lokale gastronomiczne.

Muzeum Miodu

Muzeum Miodu

Imprezy gminne

Święto Miodu Pszczółkowskiego, wcześniej zwane Dniem Pszczelarza, zapisało się już na stałe w tradycji naszej gminy. Organizowane cyklicznie od kilku lat, ostatnio odbywa się we wrześniu w Parku Lipowym w Pszczółkach. Impreza z ogromnym powodzeniem przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również gości z różnych stron województwa pomorskiego i nie tylko. Staramy się, aby uczestnicy naszego święta byli świadkami niepowtarzalnych wydarzeń, uświetnianych między innymi występami naszej młodzieży, lokalnych i zaproszonych artystów, a także gwiazd. Jest to doskonała okazja do poznania naszej gminy, jej historii i pielęgnowanej od pokoleń tradycji pszczelarskiej, a także produktu tradycyjnego, którym jest Miód Pszczółkowski. Dlatego też prezentowane są tu liczne stoiska z miodem i produktami pszczelimi. Prowadzone są warsztaty i zabawy interaktywne z wykorzystaniem pszczelego wosku, a także Pszczele Miasteczko, w którym można lepiej te pracowite owady.

Ponadto na początku roku organizowane jest Spotkanie Noworoczne, gminne imprezy okolicznościowe takie, jak Dzień Kobiet Dzień Dziecka czy obchody Święta Niepodległości. W wakacje odbywa się Piknik Seniora, a w grudniu Spotkanie z Mikołajem oraz Turniej Tańca Sportowego o Puchar Wójta Gminy Pszczółki i Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach.

 

Gdańsk Transport Company S.A.

ul. Powstańców Warszawy 19 | 81-718 Sopot | Tel.:+48 58 521 50 00 | Fax:+48 58 521 77 00 | gtc@gtcsa.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone | 2014 Gminy Autosrtady A1 | Powered by AVG Studio